Мої уроки


Урок музичного мистецтва у 3 класі
Тема. Танець плюс пісня. П.Чайковський «Камаринська»  «Подоляночка» розучування. Танцювальний карнавал. Сучаснв танцювальна музика для дітей. «Матусю рідненька» муз. В.Гребенюка, сл..Л.Височин.

Мета.: удосконалити набуті знання, уміння та навички розвивати музичний слух, співацькі навички, виховувати в учнів інтерес і любов до музики, народної пісні, розвивати вокально-хорові навички, творчі здібності, фантазію, образне мислення.

Обладнання : українська народна пісня «Подоляночка» .
                                                      Хід уроку
І. Організаційний момент.
-Добрий день, діти! Сідайте ! Подивіться чи все у вас готове до уроку!

1.                Привітання .
·                    Оскільки, у нас урок музики нам потрібно привітатися по музичному.
Встаньте всі рівненько , слухайте мене уважно, спочатку я привітаюсь , потім ви всі зі мною.

(Доб-рий день, доб-рий день, всім доб-рий день).
·                    Тепер всі разом!
·                    Сідайте всі тихенько.
2.                Розспівка .
·                    Оскільки в нас урок музики нам потрібно багато співати. Для цього нам треба настроїти свої голосові зв’язки на спів, тобто потрібно розспіватися.
·                    Але перед цим ми пригадаємо правила співу:
1.                Сидіти під час співу рівненько, руки на коліна.
2.                Дихаємо спокійно , повітря набираємо повільно , не піднімаючи плечей, ніби нюхаємо квіточку. Розподіляємо повітря так , щоб його вистачило на всю музичну фразу.
3.                Під час співу , слухайте спів своїх товаришів , не викрикуйте, прислухайтесь до звучання інструменту.
4.                Голосні звуки співаємо округлено, а приголосні- чітко.


-Сьогодні ми вивчимо нову розспівку . Сіли всі рівненько , голівки вирівняли , руки поклали на коліна. Співати потрібно плавно , не крикливо , прислухатися один до одного
- Давайте проспіваємо звуки . Спочатку я, потім разом.
- До- о-о!
- Тепер разом !
- Послухайте інший звук!
- Мі-і-і !
- Вивчення поспівки (диби,диби)
ІІ . Оголошення теми і мети уроку.

ІV. Вивчення і осмислення нового матеріалу.
1.    Робота і підручником (с. 106).
2.     Пізнавальна бесіда (і використанням підручника, е. 109).
3.     Музична гра Василя Верховинця.
А вже весна
Дійові особи
Весна (В)
Дівчниа(Д)
Козак (К).
Реквізит: віночок для Весни, хустина для Дівчини, шапка для Козака, рушниця (автомат) для Козака.
Опис гри
Під спів цісї веснянки літи, побравшись за руки, ходять вільно і ритмічно ланцюжком по колу, чи но якійсь іншій кривій лінії, тули, куди поведе їх перша дитина — Весна.
Наприкінці пісні Весна веде дітей так. шоби знов утворилося коло. Толі вона бере за руку останню днтину і коло замикається.
Ця веснянка може бутті прелюдією ло кожної з наступних весня­них ігор, проте з неї неважко теж утворити гру.
Ось яку інсценізацію придумали самі вихованці в одній із дитячих установ.
Діти утворюють замкнене коло. Па середину виходять Дівчина і Козак. Піл спін пісні-всснянки коло  починає обертатися в якомусь із напрямків. З кожним новим куплетом Весна буде змінювати напря­мок руху на протилежний.
А вже весна, а вже красна.
Із стріх вода капле. (Тричі)
У першому куплеті дійові особи (Дівчина в хустині. Козак у шапці) вільно ходять по колу, начебто гуляють.
Молодому козакові
Мандрівочка пахне.
У другому куплеті Козак скидає лівою рукою шапку, подає дівчині для прощання, о коли звучить слово прощання  мандрівочка», низько їй вклоняється.
Помандрував козаченько У чистеє поле. (Тричі)
Під спів наступного куплету Козак lie. не оглядаючись, но колу і в цей час надіває рушницю, яку подас Йому вихователька.
За бажанням виконавши. Козак може покинути коло через утво­рені для цього «ворота», толі, маршируючи за його межами, він бере рушницю на заздалегідь умовленому місці. Дівчина ж стоїть і сумно дивиться йому вслід  За ним іде дівчинонька:
«Вернися, соколе*. (Тричі)
Тепер рушає з свою місця Дівчина і, співаючи содо: «Вернися, соколе* (хор підхоплює ці слова за третім разом), рукою запрошує Козака повернутися назад.
Не вернуся, дівчинонько.
Треба воювати (Тричі)
І людові трудовому Волю здобувані. (Тричі)
Козак обсргаєзься, махас рукою Дівчині — іди, мовляв, додому, а сам. проспівавши початок п’ятого куплету, продовжує марширувати.
За Третім разом на слова «Треба воювати* веснянку підхоплює увесь хор і співає її до кінця Дівчина вже не плаче. Вона поволі зні­має з голови хустину, махас нею Козакові вслід, бажаючи йому ща­сливої дороги.

Після закінчення веснянки Дівчина пов'язує свою хустину на го­лову нової Дівчини. Козак, поклавши рушницю на місце, надіває свою шапку на іншого Козака, і іра починається знову.
IV.                Слухання музики. Петро Чайковськмй * Кача римська- — слухання.
1.                   Загальні відомості про композитора.
Петро Ілліч Чайковськнй (див. урок N1 6).
2.                   Обговорення прослуханого твору.
Петро Ілліч Чайковський усе своє життя вивчав народні пісні. Ме­лодії цих пісень він часто використовував у своїх творах. Цс робило ного музику близькою і зрозумілою багатьом.
Фортепіанна п'єса «Камаринська» (також входить до «Дитячого альбому») змальовує яскраву спенку народних веселощів У ній роз­кривається життєрадісний, компанійським характер російського наро­ду. Народна танцювальна мелодія звучить жваво, бадьоро, уривчасто. Ніби жартуючи, вона повторюється, кожного разу трохи змінюючись. А в середній частині п’єси з'являється зовсім в іншому «вбранні* — в чггких, пружних акордах. Здається, що тепер танцюють всі, хто вміє і хто не вміє. Та ось танцювальний мотив зазвучав тихенько і грайли­во. Мабуть, усі притомились, але найбільш спритні Й невтомні дово­дить ганок до кінця.
Рухавка З
Трава — низенька-нихнька. (присісти)
Дерева — високі - високі. (потягнутися)
Вітер дерева колише, гойдає (нахили тулуба)
То вправо, то вліво хитає, (нахили тулуба)
То вперед, то назад, (нахіаи тулуба)
То вниз пригинає, (нахили тулуба)
Птахи летять, відлітають, (помахати руками, юс крилами/
А учні тихенько за парти сідають (сісти з а парти)
І (назва предмету) вивчають.
Українська народна пісня «Подоляночка* — розучування.

Давайте хтось прочитає її в голос. (1 учень читає , інші учні слухають)
·                    Діти про що в цій пісні розповідається ?
Які може слова вам є незрозумілими у пісні?
           А тепер послухайте як вона звучить .

           Хто може сказати яка ця пісня за характером ? (весела, бадьора)
Давайте спробуємо її вивчити по музичних фразах.
Послухайте першу музичну фразу .
А тепер давайте всі разом заспіваємо .
Прослухайте другу музичну фразу.
А тепер давайте всі разом заспіваємо .
Прослухайте третю музичну фразу.


А тепер давайте всі разом заспіваємо.

Давайте спробуємо об’єднати всі музичні фрази .

·                    Діти , а як ви думаєте чи можна танцювати під цю пісню?
Так , дійсно під цю пісню можна танцювати .


Я бачу ви вже трішки стомилися , сядьте рівненько і послухайте мене.

Робота з підручником (с.110-112)
1.     Слухання веснянок (за вибором учителя)
На честь вступу весни у свої права, буйства і розмаїття приро­ди, що нарешті прокинулась, а також багатої ьа майбутнього врожаю, наші прелки співали спеціальні обрядові пісні — веснянки. Це дійство вибувалося разом з танцями та іграми. В деяких місцевостях веснян­ки ще називали гаївками, маївками, риндзівкамн та пагілками. Це на­прочуд мелодійні та ніжні пісні.
2.      Обговорення прослуханого матеріалу.
У давніх слов'ян рік починався весною, березневе лкочислення зберігалося до 1409 року (за цим літочисленням ІІссгор-літописець розпочав «Повість врем’яних літ»). Новий рік починався з вілроджен- ням навколишньої природи і з пробудженням матері-землі вш зи­мового сну, з першою оранкою і сівбою. Весну зустрічали радісно Й пишно, з піснями, танцями, іграми. Ці пісні назвали веснянками.
З усіх видів кдлендарно-звичаєвоі обрядовості веснянки позначені найрозмаїтішмми музично-поетичними засобами.
Весіїиіімьспіваюіьси майже завжди одночасно з ганцями та ігра­ми, які мають «замикати» весну за добрий урожаи. Існують і па­ралельні назви: на Поліссі — маївки, мапвкії, у західних регіонах України веснянки називають гаїілками, нивками, а на Яиорішцині — риндзівками, на Волині — рогульками. Мелодії веснянок побудовані на багаторазовому повторенні однісї-леох посііівок у межах невели­кого діапазону.
У давніх слов'ян був звичай, зустрічаючи весну, вшанятм, ховати або гоииги зиму. Для цього робили з соломи опудало, одягали його в люде їжу одежу, синілім над ним пісні, а потім роїдяїалн, топили, палили або рубали. Після спалення попіл кидали у волу.
Різновидом веснянок с гаївки — твори усної народної слонссиості, якими супроводжувались обрядові дійства, весняні ііриша та свят­кування, що вибуватись у іаях, лісах чи поблизу водоймищ С. Ки­лимник заперечує думку О. Истрицького про зе, що термін «гаївка» походить віз назви індійською свята весни «гулі» або «гаті». Він обстоюс думку, висловлену вперше В. Гнатюком. що «гаївка» походить віз «пай* — місця проведення язичницьких оргій та забав.пвілси — часті рефрени типу «гай-гай», «ой, гай», «гаю-гаю» та інше.
3.                 Слухання різних пісень веснянок.
4.                 Вивчення  пісні.
Музика В.Гребенюка, слова Л.Височин «Матусю рідненька» - розучування.
5.                 Робота над піснею.
А) тактування.
Б) сольфеджування (за с. 115)
В) робота в групах (за с.115)


VI. Підсумок уроку
-                    Яку нову пісню ми з вами вивчили?
-                    Про якого композитора ви сьогодні дізналися?





Урок фізичного виховання у 3 класі

Тема:  Організуючі і загально розвивальні і вправи. Комплекс ЗРВ в колі. Різновиди ходьби та бігу. Рухливі ігри «Гречка», «Квач». Чергування ходьби і бігу.
Завдання: 
Освітні: 1)Закріпити вміння виконання стройових вправ
                  2)Повторити різновиди ходьби та бігу, розучити  комплекс ЗРВ в колі.
                  3)Розучити рухливі ігри та естафети.
Оздоровчі: 1) Сприяти розвитку правильної постави координації рухів під час  проведення організуючих та стройових вправ та КЗРВ
                   2)Удосконалювати навички перешикувань під час стройових вправ
                   3)Сприяти розвитку фізичних якостей, впливом вправ на функціональні системи організму
Виховні:1)Виховувати в учнів увагу, синхроність рухів, дисциплінованість під час стройових вправ.
               2)Виховувати наполегливість взаємодопомогу, прищеплювати командні дії під час командної  дії під час проведення рухл.ігор та естафет.
                 3)Виховувати позитивне ставлення до занять з фізичної культури і спорту та до самостійних занять фізичними вправами
Обладнання:свисток, фішки,
  
Зміст навчального матеріалу
Дозування
Організаційно-методичні вказівки
Підготовча частина
12-15хв

І Організаційна частина

1.                 Шикування
-Клас , на лінію шикування в одну шеренгу, ставай!
-Клас, шикуйсь!
-Рівняйсь!
-Струнко!
-Вільно!-


3

        0,5





Слідкувати за дисципліною


Позитивно налаштувати дітей по відношенню до себе

2.                 Повідомлення теми:

-На сьогоднішньому уроці ми з вами виконаємо організуючі вправи, проведемо комплекс ЗРВ , а також пограємо у рухливі ігри.
ІІ Організуючі вправи
-Клас!
-Ліворуч!
-Праворуч!
-Кругом
       0,5



     1,5

      3

Урочистий тон мовлення



Подавати чіткі команди для виконання поворотів на місці

ІІІ Різновиди ходьби
-Клас, за направляючим в обхід по залу, кроком руш!
- Руки на поясі, на носочках - руш!
- Звичайним кроком
- Руки за голову на пятках – руш!
- Звичайним кроком.
- руки на поясі на внутрішній стороні стопи – руш!.
- Звичайним кроком.
- руки на поясі на зовнішній стороні стопи – руш!
- Звичайним кроком.
* в протилежному напрямку – руш!

ІV Різновиди бігу.
- Клас, в середньому темпі , бігом руш!і.
- Звичайним кроком.
- На правій нозі.
- Звичайним кроком.
- На лівій нозі.
- Звичайним кроком.
- На обох ногах, через одну палицю.
- Звичайним кроком.
-  біг вперед змійкою.
- Звичайним кроком.

V. Вправи на відновлення дихання
1.                 На один піднімаємося вгору на носочки, руки піднімаємо через сторони, робимо вдих!
2.                 На два опускаємось на всю стопу, руки опускаємо вниз, тулуб злегка нахиляємо, видих!
-Клас, в протилежному напрямку –
 руш!
-                     Клас, на 1-4 розрахуйсь!
      1н.- один крок вперед.
      2н.-три кроки вперед.
      3н.-пять  кроків вперед.
      4н.- сім кроків вперед.
-                     За розрахунком вперед , кроком руш!
Комплекс ЗРВ.

1.    В. п. ноги нарізно,руки на поясі.
1-4 колові рухи головою вліво
5-8 колові рухи головою вправо

2.    В. п. ноги нарізно,руки перед грудьми.
1-2 відведення зігнутих рук назад
3-4 відведення прямих рук назад

3.    В. п.  ноги нарізно,права рука вгорі
1-2 відведення рук назад
3-4 теж саме, зі зміною рук

4.    В. п. ноги нарізно, руки в сторони.
1-4 колові рухи передпліччями в перед
5-8 назад

     0,5к
0,5к
0,5к
0,5к
0,5к
0,5к
0,5к
0,5к
0,5к
0,5к
0,5к
3
0,5к

0,5к
10м
0,5к
10м
0,5к
10м
0,5к
10м
0,5к


        5

8 – 10 р







 8 – 10 р


8 – 10 р



8 – 10 р



8 – 10 р


Слідкувати за правильним виконанням учнів






Слідкувати за виконанням учнів


Виправляти помилки

Середній темп


Стежити за відповідальністю виконання учнями


Слідкувати за дисципліною






Виконувати з максимальною амплітудою




З високою амплітудою рухів

5.    В. п. ноги на ширині плечей, руки на поясі,нахили тулуба.
1.    Вперед
2.    Назад
3.    Вправо
4.    Вліво

      6. В. п. основна стійка, руки на поясі, колові оберти стегновою кісткою,зі зміною ніг.
1-4           вправо
5-8 вліво 
      7.В. п. основна стійка, руки на поясі, колові оберти в колінному суглобі.
            1-4 вправо
            5-8 вліво
      8. Стрибки на правій, лівій, обох ногах.
      9. стрибки на обох ногах вперед, назад, вправо,вліво.

  8 – 10 р






8 – 10 р


8 – 10 р



10 разів

10 разів




  Слідкувати за дисципліною






Слідкувати за дисципліною






Виконувати під рахунок
Основна частина                  20 – 25
15–20хв


1.      Рухлива гра «Гречка»
 Пояснення правил
Всі діти беруться за руки і піднімають ліву або праву ногу. Зоставшись на одній нозі, починають скакати в один бік, приспівуючи:
Ой чук, гречки,
Чорні овечки.
А я гречки намелю,
Гречаників напечу.


2.      Рухлива гра «Квач»
Пояснення правил
Найбільш поширений варіант квача, у якому ведучий квачить учасників безпосередньо рукою, а вони можуть тільки втікати від нього. Обирається ведучий — «квач» (зазвичай, за допомогою лічилки). Обраний «квач» починає лічити голосно: «Раз, два, три!», а на лік «три» біжить за іншими учасниками, намагаючись доторкнутись до одного з них рукою («поквачити»). Якщо це вдається, то «квачем» стає той, до кого доторкнулись. Він голосно оголошує: «Я — квач!» і тільки після цього він може бігти і поквачувати.

Заключна частина                     
 І. Шикування
ІІ. Підведення підсумків
ІІІ. Домашнє завдання
ІV. Організований вихід
-Клас, праворуч, за направляючим на вихід із залу кроком руш!!!
до 10хв





3 хв


до 3хв
до 5хв












4-5 хв  1,5 хв

1 хв
Слідкувати за виконанням.




Виправляти дітей.

Показати, виконувати за командами, виправляти помилки: розпорядженням, вказівкою, зауваженням, підрахунком .


Потрібно подбати про безпеку учнів, про те, щоб вони не вдарили один одного .

 
Привести організм в оптимальний для наступних занять стан


                            

























































































Урок навчання грамоти
      Тема: Закріплення звука [ к ], вивчення букви К. Формування аудіативних умінь за текстом В.Поліщука. Звуко-буквені зіставлення.  Аналітико-синтетичні види роботи зі словами. Диференційований підхід у формуванні вмінь читати.
Мета: Формувати компетентності: ключові(вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії;  соціальні – брати на себе відповідальність за ефективне здійснення презентації результатів роботи пари; загальнокультурні – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв`язно висловлюватися в контексті змісту опрацьованого матеріалу підручника; здоров'язбережувальні- життєві навички, що сприяють соціальному здоров'ю ) та предметні: закріпити звук      [ к ], вивчити букву к, закріплювати вміння читати, розширювати уявлення про творення слів, багатозначні слова, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати вміння прогнозувати розвиток подій за малюнком, виховувати любов до українських казок, поваги до народних символів України.
      Обладнання: Фішки для звуко-буквеного аналізу, предметні малюнки, таблиці складів, ілюстрації для роботи в групах, малюнковий план уроку, мікрофон, презентація до уроку.
Хід уроку.
І. Організація класу до уроку.
Раз, два, три, чотири, п’ять  (Слайд 2)
Прошу всіх рівненько стать.
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
    (Учні вітаються до присутніх гостей на уроці)
Всі мерщій сідайте, діти,  (Слайд 3)
Домовляймось не шуміти.
На уроці не дрімати,
Руки вчасно підіймати.
Тож гаразд, часу не гаймо
І урок розпочинаймо.
   Розпочнемо наш урок з артикуляційної гімнастики.
Дихальні вправи:
вдих-видих (вдихаємо аромат троянди); (Слайд 4)
подути на кульбабку, щоб вона розлетілася; (Слайд 5)
Вправи для язика:
«поклацати» язиком як іде коник, як біжить; (Слайд 6)

II Мотивація навчальної діяльності
-         Діти, ви любите казки? Я – також. Сьогодні на уроці я пропоную завітати у казку. Згодні?  А у  яку, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
ЗагадкаХто утік від баби з дідом( Слайд 7 )
І не всидів на вікні,
                            Зустрів у лісі різних звірів
                            Й кожному співав пісні.          ( Колобок )
Учень    Я – маленький колобок,
               Ваш рум'яненький дружок.
               По стежинці я скакав,
               В клас до вас ось завітав,
               Вас у казку поведу,
                І читати вас навчу.
-         Отже, ми вирушаємо у казку «Колобок» і будемо на уроці працювати за таким планом.     ( Ознайомлення з малюнковим планом на дошці )

III Закріплення учнями набутих знань
( Слайд 8)       Бабця Колобка спекла
                          І поклала край вікна.
                          Зараз просить вас, малята,
                          Швидко звуки називати.
1.Фронтальне опитування ( Слайд 9 )
  -  Повторимо, які звуки і букви ми вивчили.
  -  Назвіть голосні звуки.
  -  Назвіть приголосні звуки.
  -  Назвіть літери, якими позначають на письмі названі вами приголосні звуки.
на
но
ну
ні
ма
мо
му
мі
са
со
су
сі
2.Робота з таблицею ( Слайд 10 )
 - Прочитайте склади на одному диханні.




-Усі вивчені літери ви засвоїли добре. Молодці!
Хвилина відпочинку «Пальмінг»
IV Вивчення нового матеріалу
    ( Слайд 11 )        Колобок лежать втомився,
                                  Скік з віконця – й покотився.
                                  Вліво-вправо подивився,
                                  В путь-доріженьку пустився.
1.    Оголошення теми уроку
-         Сьогодні ми ознайомимося з новим звуком, а яким, дізнаєтесь, коли послухаєте уважно текст.
( Читання вчителем тексту с.78. Під час читання вчитель голосом виділяє звук [к] у словах «квочка», «квок-квок-квок».)
-         Виділення з речення слова«квок-квок-квок».
-         Повторення учнями наслідування голосу квочки.
-         Вимовіть звук, який чується на початку і в кінці слова. ([к])
Отже, сьогодні на уроці ви вивчатимете звук [к] та літеру, якою його позначають на письмі, навчитеся читати слова з нею.  ( Слайд 12)
2.    Артикуляція звука [к] .
-         Вимовте ще раз цей звук.
-         Навчимося правильно вимовляти цей звук – задню частину язика притисніть до піднебіння глибоко; струмінь повітря різко розмикає ці органи, але голос не додається.
-         Що ви можете сказати про нього? Який він: голосний чи приголосний? Чого?
-         Якою фішкою ви позначатимете його? Покажіть пальчиками цей звук.
Гра «Мікрофон»
- Доберіть слова зі звуком [к] ,визначте позицію звука в слові.
Складіть речення зі словом калина( Слайд 13)
Що ви знаєте про калину?
(Понад стежиною ростуть кущі калини. Так, цей кущ з давніх давен вирощують на нашій рідній Україні. Він і прикрашає нашу землю, і лікує, і ягодами смачними частує. Калина є народним символом України)
Фізкультхвилинка      ( Слайд 14)
3.Розгляд та аналіз будови літери.
( Слайд 15 )Колобочок покотився,
 Швидко в лісі опинився.
                                        Тут він Зайчика зустрів,
                                        Той йому таке звелів:
                                        «Кожен звук про те знає,
                                        Що його буква позначає.
                                        Дітям також треба знати,
Як звуки буквами позначати».
-         На письмі звук [к] позначають буквою «ка» ( Слайд 16)
-         Вона не сама завітала до нас, а зі своєю меншенькою сестричкою.
-         На які предмети, що нас оточують, вона схожа.
-         Друкування літер К к на планшетках.
( Слайд 17)                 Втік від зайця Колобок
Аж тут назустріч сірий вовк.
                                       Читати він не вмів
                                       І нас з вами попросив.
3.    Утворення та читання складів( Слайд 18)
               а                          а
               у                          у
к            о                           о                    к                              
              и                           и
              і                            і
- Діти, розгляньте малюнки, що знаходяться внизу
- Скажіть, що на них зображено ? ( Кіт; котики – маленькі тваринки, котики – квіточки верби)
- Зробіть висновок, (слово пишеться однаково, а має різні значення).
-Звуко-буквений  аналіз слова «котики», «кіт»
(Демонструються слайди з малюнками:  коса  ) (Слайд 19)
V Робота з Букварем.
 ( Слайд 20 )   Колобок від Вовка втік.
                          Коли глянь - іде Ведмідь.
                          Колобку допоможіть
                          Швидко книжку розгорніть.
а)Повторне читання тексту вчителем.
б) Аналіз змісту тексту:
     - Скільки у квочки було курчат?
    -   Куди заховалась квочка?
    -  Наслідування голосу квочки.
в) Аналіз сюжетного малюнка. ( Звертається увага на зображені предмети, учні їх називають, визначають місце звука [к] , описують квіти)
г) Звуковий аналіз слова квочка.
                Робота в парах( Слайд 21 )
-         Діти, а у вас вдома були квочки з курчатками?
-         Запитайте у сусіда по парті про їхніх домашніх курчаток. (у формі діалогу)

д) Прочитайте « ланцюжком » склади.               Молодці!
       е) Читання слів у колонках.
-  читання слів учителем;
-   читання слів дітьми мовчки;
-  вибіркове читання.
       є) Розв’язування анаграм « кулон – клоун », « сокіл - лісок»
       ж) Словникова робота           ( Слайд 22)
Кокос- плід кокосової пальми у вигляді горіха.
Кілок – груба палиця, загострена з одного кінця.
Кулон – жіноча прикраса на ланцюжку, яку носять на шиї
     з) Розгляд предметів, намальованих у «віночку» (с.79)
- Вимовити слова-назви предметів, у яких звук [к]  чується на початку ( у середині, у кінці ) слів
- Вимовити одно-дво-трискладові слова.
Руханка «Потягування»:
сидячи розкрити руки, підняти вгору, потягнутися назад, потім вперед, вправо, вліво .
VI Читання. Слухання – розуміння. Говоріння.
(Слайд 23)                            Від Ведмедя теж утік
                                                І Лисиці впав на ніс.
                                                Колобочка виручайте,
                                                Текст уважненько читайте.
1.Повідомлення вчителя про початок твору, який будемо читати.
-         Марійка – маленька дівчинка. Вона ще ходить у дитячий садочок. Вона всього-всього боїться. А курчат маленьких любить і квочки не боїться.
2. Підготовка до читання тексту Н.Забіли « Про дівчинку Марійку… »
- Пояснення значення слова шуліка (хижий птах ), розгляд його на малюнку ( с.79 )
- Робота над значенням слова зозуляста   ( Слайд 24)
Які птахи намальовані? (Зозуля, курка-квочка )Чим вони подібні?
( Розфарбовано однаково пір'я ).
-         Чому курка названа зозулястою?
3.    Читання оповідання вчителем. Після слів «шуліка налітає на курчат» учитель зупиняється, пропонує передбачити, хто і як урятує курчат.
-         Повторення трьох останніх рядків учнями за вчителем, передання голосом захоплення вчинком дівчинки.
4.    Бесіда за змістом прочитаного.
·       Як звали дівчинку?
·       Яка небезпека підстерігала курчат?
·       Хто їх урятував? Розкажіть за малюнком.
·       Якою виявилась дівчинка?
Робота в різнорівневих групах
А – прочитайте склади( метелики)
Б – прочитайте слова у колонках                                               ( білочки)
В – Прочитайте три останні речення в оповіданні                 ( ведмедики)
VII Підсумок уроку
Гра « З'єднай склади з малюнками»  (Слайд 25)
Ко – корова
Кі– кінь
Ка – кавун
 Що зайве? Чому?
 (Слайд 26 )          Всі завдання розв'язали,
                                   Перешкоди подолали.
                                   Тож мерщій, часу не гайте,
                                   Що робили пригадайте.
-         Розкажіть про це у «чарівний мікрофон».
*Який новий звук ви почали вивчати?
*Який це звук?
*Якою літерою його позначають на письмі?
     Учень         Дякую, що ви мене
                         Рятувати поспішали,
                         Так завзято працювали,
                         Всі завдання розв'язали.
                         Скажем дружно ми усі,
                         Що ми просто: «Молодці»      ( Слайд 27)

Література
1.    Володарська М.О., Ковальчук Н.О., Настенко А.І., Сисоєва В.М. Навчання грамоти. Читання. 1 клас. ІІ семестр. – Х. : Вид. група «Основа», 2013.
2.    Захарійчук М. Д., Науменко В.О. Буквар. – К.: Грамота,  2013.
3.    Савченко О. Я. Методика читання у початкових класах: посіб. для вчителя. – К.: Освіта, 2007.







     Урок  природознавства  у 1 класі 
                              Тема.  Звірі

Мета: Ознайомити учнів з основними істотними ознаками звірів; збагатити знання новими відомостями про живлення звірів; виховувати любов до рідного краю.
ХІД   УРОКУ :
I.                   Організаційний момент
Привітання.( Діти стоять в колі )
—        До нас завітали гості.
Посміхніться всім миліше.
Привітайтесь: «Добрий день!»
- Який у вас настрій?
   - Передайте свій настрій виразом обличчя. Усміхніться до мене, посміхніться один  
  до одного, поділіться гарним настроєм з товаришем.
  - За виразом ваших обличь я бачу, що все гаразд.
             Розминка «Знайомство».
Діти передають по колу талісман уроку — м'яку іграшку  —називають своє ім'я.
            Робота з календарем погоди. Ранкові повідомлення
        Яка зараз пора року? Який місяць настав? Який сьогодні день тижня? Яке число?
—        Чи були зранку опади? Вночі?
—        Чи є вітер? Який стан неба сьогодні? Яка погода?
—        Що незвичайне або дивне ви помітили дорогою до школи?
II.                  Повідомлення теми і мети уроку
2.        Гра «Продовж речення»
    Муха, бджола, метелик, комар – це …    ( Комахи )
    Акула, щука, карась, сом – це …   (Риби )
Ластівка , лелека, ворона, зозуля – це  ( Птахи )
Ведмідь, вовк, кінь, корова – це …    ( Звірі )—
Тема нашого уроку — «Звірі».
   Після сьогоднішнього уроку ви будете знати ,чим відрізняються звірі від інших тварин, як вони харчуються. Також наші учні підготували розповіді про деяких звірів .
— Які ще тварини належать до цієї групи?
— Яких звірів вам доводилося бачити в природі, зоопарку, в цирку?
    Хвилина відпочинку «Пальмінг»
III.               Вивчення нового матеріалу
1 Робота за малюнками
— Розгляньте малюнки (гепард, морж, кит, кажан, дельфін, олень, кролик, кінь, корова, коза, носоріг, жираф, їжак, лисиця, вовк, тхір, тигр, лев, рись, білка, ведмідь, кабан).
— Кого ви бачите на малюнках?
— Назвіть ознаки звірів. (Тіло вкрите шерстю, 4 ноги.)
— Чи є звірі, які літають? (Кажан)    
— Чи є звірі, які плавають? (Синій кит, дельфін)
— Як звірів відрізнити від інших тварин?
— Усі звірі вигодовують своє потомство молоком. Але не всі народжують дитинчат. Наприклад, качкодзьоб відкладає яйця. Кенгуру доношує дитинчат в особливій складці на животі — сумці. Не в усіх звірів тіло вкрите густо довгою шерстю. Наприклад, у китів і дельфінів її немає. Тільки звірі вигодовують своїх дитинчат молоком. Тому їх ще називають ссавцями.
— Як саме живляться дорослі звірі?
Під час бесіди учні роблять висновки:
1) усі новонароджені малюки звірів живляться молоком матері, проте, подорослішавши, починають харчуватися по-різному;
2) з-поміж дорослих звірів є рослиноїдні, комахоїдні, хижі та всеїдні тварини.
— Назвіть рослиноїдних звірів. (Олень, кролик, кінь, корова, коза, носоріг, жирафа)
— Назвіть комахоїдних звірів. (Їжак)
— Назвіть хижих звірів. (Ліса, вовк, тхір, гепард, тигр, лев, рись)
— Назвіть всеїдних звірів. (Білка, ведмідь, кабан)
2 Фізкультхвилинка
IV.              Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1.Розповідь учнів про життя деяких звірів ( авторське крісло )
1) Лисиця.
Улітку і взимку лисиця виходить в поле «мишкувати», тобто мишей ловити. Голову то на один бік схилить, то на інший — прислухається, чи не пискне де миша під снігом або землею, чи не зашарудить. Потім стрибне вгору і приземляється на всі чотири лапи, докупи складені. Швидко-швидко копає — лише пил летить!Миші й полівки — головна їжа у лисиці. Але трапляється, що і зайця зуміє вона впіймати. Або навіть гусака, або глухаря. Курей краде — це усі знають.Найближчі родичі лисиць — вовки, шакали і собаки. Але від них лисиці відрізняються тим, що вони зграями не живуть і не полюють.
2) Лось.
Лось — дуже велика тварина. Самця легко впізнати за величезними гіллястими рогами, що відсутні у самиць. Лосі люблять поласувати молодими гілками верб, соковитих осик і беріз. Вони їдять траву, папороть та інші рослини, а також їдять гриби. Лосі багато часу перебувають біля водойм. Вони відмінні плавці. Мало не у тижневому віці мати привчає лосеня плавати.
3) Ведмідь.
Ведмідь живиться медом і малиною. Ця тварина їсть також бульби рослин, мурашок, черв’яків, личинок, мишей, риб.
4) Дельфін
Ця морська тварина з роду китів. як і кит, вона дихає легенями, а не зябрами. на голові у неї є отвір, через який вона вдихає повітря. Живиться ця тварина рибою та іншими дрібними морськими мешканцями. Народжує дитинчат і вигодовує їх молоком. живе в зграї. Спілкується з іншими особами, постукуючи зубами і посвистуючи. Легко звикає до людини і може їй завжди допомогти.
                         5)      Їжак.
― Їжак – це невелике колюче звірятко з гострою мордочкою. Його тіло вкрите голками завдовжки 2-3 см, які є шерстю, що переродилася. Голки вкривають усе тіло, окрім мордочки, голови і живота. Як і шерсть інших тварин, вони можуть вставати дибки і в цьому випадку є надійним захистом від нападу. Їжак може згорнутися клубком, захищаючи таким чином частини тіла, на яких немає голок. Їжак ― комахоїдна тварина, але іноді живиться і рослинною їжею, зокрема плодами,ягодами,жолудями, а також грибами. З настанням темряви їжак вилазить із нори та обходить свої мисливські угіддя у пошуках равликів, комах,  та інших дрібних тварин. Їжу їжак шукає ретельно,заглядає під кожен листочок,перевертає будь-яку гілочку. Самиця водить із собою малюків, щоб навчити їх шукати їжу.
2  Цікаво знати!
— Чому сучасна наука вважає кита не рибою, а звіром?
— Чому кажани не належать до птахів? (Кити і кажани вигодовують своїх дитинчат молоком.)
            Фізкультхвилинка. (Ялинка )
3 Робота з книжкою ,
    Робота в зошиті
4 Гра «Дорослі й діти»
— Як називають дитинчат цих звірів: рись, собака, свиня, олень? (Рисята, цуценята, поросята, оленята.) Чому ці тварини належать до звірів?
— На які групи можна розподілити цих звірів? (Свійські й дикі)
— Назвіть свійських звірів. (Свиня, кінь, собака, кіт, вівця, коза, верблюд)
— Назвіть диких звірів. (Рись, олень, тигр, ведмідь)
5 Гра «Який звір?»
— Про яких звірів ідеться?
Клишоногий… (ведмідь);
косий… (заєць);
сірий… (вовк);
Руханка «Потягування»:
сидячи розкрити руки, підняти вгору, потягнутися назад, потім вперед, вправо, вліво .

V.                Підсумок уроку
1 Мультфільм «Весняні клопоти звірів»
2 Гра «Мікрофон»
— Назвіть:
• ознаки звірів;
• свійських звірів нашого краю;
• диких звірів нашого краю;
• рослиноїдних звірів нашого краю;
• комахоїдних звірів нашого краю;
• хижих звірів нашого краю;
• всеїдних звірів нашого краю.
Молодці! Запам’ятайте, діти, що ми повинні піклуватися про тварин і не можемо бути байдужими до них. Адже любов до природи , до тварин роблять людину добрішою. Будьте до природи уважнішими, вона вам обов’язково віддячить.



Немає коментарів:

Дописати коментар